concurs national pentru copii

ccdadmin
Site Admin
Mesaje: 113
Membru din: Mie Ian 06, 2010 11:42 am

concurs national pentru copii

Mesaj de ccdadmin » Mie Mar 03, 2010 8:41 am

PROIECT NATIONAL "CARTICICA MEA DE SUFLET" - EDITIA A IV-A

In acest an, proiectul nostru a intrat in Calendarul Naţional al Activităților Educative (CAE ) aprobate de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului pe pozitia 120, beneficiind si de un buget (modest) de 1800 lei din partea MEdCTS (in Constanta doar 5 proiecte au avut finantare).

Născut din dorinţa de a provoca devenirea interioară a copiilor, Proiectul naţional ,,Cărticica mea de suflet'' al Şcolii ''Sfinţii Martiri Brâncoveni'' din Constanţa, se află anul acesta la a patra ediţie. Tema generică de anul acesta a concursului este ,,Binecuvintează suflete al meu pe Domnul!''. Concursul s-a bucurat în ediţiile anterioare de participarea în medie a 1000 de elevi şi 200 de cadre didactice din 20 de judeţe ale ţării şi mun. Bucureşti. Se acordă şi anul acesta, ca în fiecare an, diplome, premii şi menţiuni, premii speciale pe categorii de vârstă, constând în cărţi, Cd-uri, ''cărticica'' virtuală a concursului, realizată prin selecţia celor mai bune lucrări premiate în concurs. Efortul elevilor care nu obţin premii este răsplătit cu diplome de participare.
Scopul proiectului, urmărit a se atinge prin cele şase secţiuni ale concursului, este trezirea şi dezvoltarea interesului copiilor pentru cunoaşterea lui Dumnezeu Creatorul şi Atotţiitorul lumii întregi, prin observarea, reflectarea şi descifrarea în parte a tainelor Creaţiei, prin cugetarea la faptele dragostei creştineşti pe care le pot împlini copiii în viaţa de zi cu zi faţă de semenii lor, cât şi simţirea în parte a slavei lui Dumnezeu şi exprimarea acestui simţământ prin rugăciune. Împlinirea acestui obiectiv central al concursului se constituie în sine ca bucurie şi împlinire interioară a copilului, această ,,fiinţă divină, dar neînţeleasă'' (Maria Montessori). Toţi cei care participă la acest concurs, fie prin creaţiile lor, cum sunt copiii, care învaţă să-şi exprime căutările interioare, fie ca îndrumători, părinţi sau evaluatori, au ocazia de a se îmbogăţi sufleteşte, printr-o apropiere mai mare de puterea creatoare a Domnului. Adulţii implicaţi au ocazia de a învăţa de la copii exerciţiul devenirii continue interioare.
Fişiere ataşate
CONCURS NATIONAL 2010.doc
(181.5 KiB) Descărcat de 723 ori

Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori