Apel ME_CRED selecție_formare_RED_ cadre didactice nivel primar și gimnazial

adela redes
Mesaje: 137
Membru din: Vin Apr 28, 2017 1:48 pm

Apel ME_CRED selecție_formare_RED_ cadre didactice nivel primar și gimnazial

Mesaj de adela redes » Mie Mar 30, 2022 4:32 pm

Bună ziua

În atenția conducerii instituțiilor de învățământ preuniversitar din județul Arad

Ministerul Educației în calitate de Beneficiar în cadrul proiectului POCU CRED ,,Currriculum relevant- educație deschisă pentru toți” lansează Apelul de selecție pentru cadrele didactice de predare de la nivel primar și gimnazial în vederea participării la cursul de formare continuă ,,Resurse educaționale digitale: realizare, utilizare, evaluare. Formare nivel 2”, cu o durată de 50 de ore în format blended-learning, acreditat prin OMEnr.3306/22.02.2022, având alocate 12 CPT, 24 de ore în format online și 26 ore online asincron e-learning, curs implementat în conformitate cu OME nr. 5138/ 27.08.2021.


Vă rog să vedeți în atașament Adresa ME nr. 5455/CRED/25.03.2022 și Apelul de selecție înregistrat la CCD Timiș cu nr.836/118327/TM/29.03.2022 particularizat pentru județul Arad în care vă solicităm sprijinul pentru înscrierea colegilor noștri din școli la formare prin 2 modalități:


Modalitatea de înscriere indirectă este prin selecţia şi propunerea cadrelor didactice la nivelul unităţii de învăţământ prin comisia pentru perfecționare și formare continuă / responsabilii comisiilor metodice, în concordanţă cu criteriile de selecţie din Anexa 2 la prezenta adresa. Validarea propunerilor comisiei pentru perfecţionare şi formare continuă / responsabililor de comisii metodice se realizează de către directorul unităţii de învăţământ printr-o adresă de validare.


Modalitatea de înscriere directă este prin accesarea formularului online dedicat cadrelor didactice care se vor înscrie individual la formare completând datele solicitate în formular prin accesarea link- ului https://forms.gle/N6uFLjfS9fSBxNes8


Apelul de selecție la nivelul județului Arad conține toate elementele prelucrate ale Adresei ME cu anexele prevăzute. Respectarea Calendarului și Anexelor 1,2 din Apel facilitează procesul de înscriere al cadrelor didactice din școli conform solicitărilor ME.

Dosarul de înscriere al cursanților cu privire la condiții de eligibilitate și de participare la formare sunt descrise în Apelul de selecție.

Notă
Pentru această selecție la formare se are în vedere înscrierea în grupul țintă cu prioritate a cadrelor didactice care predau în învățământul gimnazial, care dețin competențe digitale și care nu au participat la activitățile de formare din cadrul proiectului CRED.

Director CCD ,,Alexandru Gavra” Arad
Prof. Marcela Minodora MARINESCU

Coordonator formare CRED județul Arad
Prof. Adela REDEȘ

Expert local grup țintă județul Arad
Prof. Anca STOICA
Fişiere ataşate
Apel_selectie_GT_RED_AR.pdf
(620.68 KiB) Descărcat de 202 ori
Adresa_selectie_GT_RED_ME_mart_2022.pdf
(1.5 MiB) Descărcat de 184 ori
Prof. Redeș Adela
Tel. 0746430669

Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori